Yhteystiedot

Valikkonäyttö

Murupolku

Valikkonäyttö

Pirkanmaan hyvinvointialueen yhteystiedot

Pirkanmaan hyvinvointialueen yhteystiedot

Palveluiden yhteystiedot

Sähköinen asiointi

Yleiset palvelu- ja neuvontanumeromme 1.1.2023 alkaen

  • Vaihde  03 311 611
  • Yleinen neuvontapuhelin hyvinvointialueen palveluista eli Sote-luuri 03 384 5050 arkisin kello 8–18 (Sote-luurissa ei käsitellä asiakastietoja tai palvelun ja hoidon tarvetta.)
  • Pirkanmaan terveysneuvonta 03 384 5000 - jos oma terveysasemasi on suljettu, voit soittaa Pirkanmaan terveysneuvontaan hoidon tarpeen arviointia varten.
  • Pirkanmaan päivystysapu 116 117
  • Vammaispalveluiden, ikäihmisten palveluiden ja mielenterveys- ja päihdeasioiden neuvonta: Pirkanmaan Kotitori 040 733 3949 arkisin kello 8–16.30
  • Pirkanmaan pelastuslaitoksen yhteystiedot

Avainhenkilöt

Hyvinvointialuejohtaja Marina Erhola
Puh. 040 183 4295, marina.erhola@pirha.fi 

Yhteydenotot hyvinvointialuejohtajalle pyydetään tekemään assistentin kautta:
Hyvinvointialuejohtajan assistentti Heidi Moksén
Puh. 044 472 9908, heidi.moksen@pirha.fi

Muutosjohtaja Jukka Alasentie
Puh. 0500 733 620, jukka.alasentie@pirha.fi

Yhteiskuntasuhdejohtaja Jenni Ruokonen
Puh. 040 540 5254, jenni.ruokonen@pirha.fi 

Sosiaali- ja terveysjohtaja Taru Kuosmanen
Puh. 040 704 7337, taru.kuosmanen@pirha.fi
Sosiaali- ja terveysjohtajan assistentti Riikka Lähteenmäki
Puh. 044 472 9885, riikka.lahteenmaki@pirha.fi

Integraatiojohtaja Tuukka Salkoaho
Puh. 040 806 3086, tuukka.salkoaho@pirha.fi

Tukipalvelujohtaja Pekka Erola
Puh. 050 308 9340, pekka.erola@pirha.fi

Konsernipalvelujohtaja Juhani Sand
Puh. 044 719 5959, juhani.sand@pirha.fi

Vastaava johtajaylilääkäri Sirpa Rainesalo
Puh. 03 311 64980, sirpa.rainesalo@pirha.fi

Vastaava hoitotyön johtaja Kaija Leino
Puh. 03 311 63032, kaija.leino@pirha.fi

Vastaava sosiaalihuollon johtaja Minna Kuusela
Puh. 050 359 4001, minna.kuusela@pirha.fi

Palvelulinjojen vastuuhenkilöt

Avopalvelut

Palvelulinjajohtaja, avopalvelut  Eeva Torppa-Saarinen
Puh. 050 516 4018, eeva.torppa-saarinen@pirha.fi

Avopalvelujen johdon assistentit: 
Eija Haapanen, puh. 040 639 7871, eija.haapala@pirha.fi
Heli Karlsson, puh. 040 801 6549, heli.karlsson@pirha.fi 

Lisää avopalveluiden palvelulinjan yhteystietoja Organisaatio-sivuilla.

Sairaalapalvelut

Palvelulinjajohtaja, sairaalapalvelut, Juha Kinnunen
Puh. 044 472 9939, juha.kinnunen@pirha.fi

Lisää sairaalapalveluiden palvelulinjan yhteystietoja Organisaatio-sivuilla.

Lasten, nuorten ja perheiden palvelut

Palvelulinjajohtaja, lasten, nuorten ja perheiden palvelut Titta Pelttari 
Puh. 044 472 9846, titta.pelttari@pirha.fi

Johdon assistentti, lasten, nuorten ja perheiden palvelut Satu Kari
Puh. 040 335 3215, satu.kari@pirha.fi

Lisää lasten, nuorten ja perheiden palveluiden palvelulinjan yhteystietoja Organisaatio-sivuilla.

Ikäihmisten ja vammaisten palvelut

Palvelulinjajohtaja, ikäihmisten ja vammaisten palvelut Päivi Tryyki  
Puh. 050 537 5672, paivi.tryyki@pirha.fi

Johdon assistentti, ikäihmisten ja vammaisten palvelut Kristiina Järviluoma 
Puh. 044 423 5927, kristiina.jarviluoma@pirha.fi

Lisää ikäihmisten ja vammaisten palvelulinjan yhteystietoja Organisaatio-sivuilla.

Pelastuspalvelut

Pelastusjohtaja Mika Kontio
044 4729 923, mika.kontio@pirha.fi

Pelastuspäällikkö Teemu-Taavetti Toivonen
Puh. 0400 281 288, teemu-taavetti.toivonen@pirha.fi

Tukipalvelut

Tukipalvelujohtaja Pekka Erola, 050 308 9340, pekka.erola@pirha.fi

Varahenkilö: Petteri Paavola, palvelutuotantojohtaja, 050 575 7677, petteri.paavola@pirha.fi

Hallintopalvelut

Miia Luukko, hallintopalvelujohtaja, 044 472 2931, miia.luukko@pirha.fi

Varahenkilö Paula Vehkala, varahenkilö, palvelupäällikkö, 044 472 2683, paula.vehkala@pirha.fi

Päätöksenteko ja lakipalvelut

Miia Luukko, hallintopalvelujohtaja, 044 472 2931, miia.luukko@pirha.fi

Asianhallinta ja päätösvalmistelu  

Paula Vehkala, palvelupäällikkö, 044 472 2683, paula.vehkala@pirha.fi

Valvonta- ja asiamiestehtävät

Katja Uitus-Mäntylä, palvelupäällikkö, 044 472 2687, katja.uitus-mantyla@pirha.fi

Tietohallinto ja teknologia

Pasi Lehmus, tietohallintojohtaja, 050 550 0022, pasi.lehmus@pirha.fi

Juha Aalto, varahenkilö, ICT-palvelujohtaja, 050 570 2393, juha.aalto@pirha.fi

Perustason ICT-palvelut    

Rami Nurmi, ICT-palvelujohtaja, 050 67148, rami.nurmi@pirha.fi

Sairaalajärjestelmät    

Aki Jokinen, ICT-palvelujohtaja, 040 414 9919, aki.jokinen@pirha.fi

Yhteiset ICMT-palvelut

Juha Aalto, ICT-palvelujohtaja, 050 570 2393,  juha.aalto@pirha.fi

Kiinteistöhallinta ja toimitilapalvelut    

Petri Laurikka, kiinteistöjohtaja, 044 970 5566, petri.laurikka@pirha.fi
Ari Kulmala, varahenkilö, tilahallintajohtaja, 044 472 9763, ari.kulmala@pirha.fi

Tilahallinta

Ari Kulmala, tilahallintajohtaja, 044 472 9763, ari.kulmala@pirha.fi

Kiinteistöpalvelut

Marko Siirtola, kiinteistöpalvelujohtaja, 044 472 2786, marko.siirtola@pirha.fi

Palvelutuotannon tukipalvelut

Petteri Paavola, palvelutuotantojohtaja, 050 575 7677, petteri.paavola@pirha.fi

Varahenkilö: Suvi Forss, palvelujohtaja, 050 567 5210, suvi.forss@pirha.fi

Osastopalvelut

Suvi Forss, palvelujohtaja, 050 567 5210, suvi.forss@pirha.fi

Asiakaspalvelut

Soili Varonen, palvelujohtaja, 040 335 7387, soili.varonen@pirha.fi

Hallinto

Hallintopalvelujohtaja 
Miia Luukko
Puh. 044 472 2931, miia.luukko@pirha.fi

Hallintoassistentti
Katri Lielahti
Puh. 044 472 9565, katri.lielahti@pirha.fi

Toimistosihteeri
Susanna Segerman
Puh. 044 472 2784, susanna.segerman@pirha.fi

Konsernipalvelut

Konsernipalvelujohtaja 
Juhani Sand
Puh. 044 719 5959, juhani.sand@pirha.fi

Strategiajohtaja 
Arto Ranta
arto.ranta@pirha.fi

Hallintojohtaja 
Vuokko Ylinen
Puh. 050 576 5190, vuokko.ylinen@pirha.fi

Hankintajohtaja 
Anniina Tirronen

Puh. 040 801 6378, anniina.tirronen@pirha.fi

Tietojohtaja
Emil Ackerman
Puh. 050 566 6358, emil.ackerman@pirha.fi

Tarkastusjohtaja
Jarmo Paananen
Puh. 050 566 6109, jarmo.paananen@pirha.fi

Hallintopäällikkö
Heidi Pyykkönen
Puh. 044 422 2002, heidi.pyykkonen@pirha.fi

Talous

Talousjohtaja
Pasi Virtanen
Puh. 040 779 9002, pasi.virtanen@pirha.fi

Mikko Hannola
Puh. 040 572 5584, mikko.hannola@pirha.fi

Kehittämispäällikkö
Leena Gabrielsson
Puh. 040 729 7317,  leena.gabrielsson@pirha.fi

Kehittämispäällikkö
Else-Mari Vuosjoki
Puh. 040 842 2488, else-mari.vuosjoki@pirha.fi

Kehittämispäällikkö
Susanna Piri
Puh. 044 472 2703, susanna.piri@pirha.fi

HR

Henkilöstöjohtaja
Taina Niiranen
Puh. 044 786 5301, taina.niiranen@pirha.fi

Kehittämispäällikkö
Anne Markkula
Puh. 044 486 1619, anne.markkula@pirha.fi

HR-palvelupäällikkö, palvelussuhdepalvelut
Katja Vihusaari
Puh. 050 430 5011, katja.vihusaari@pirha.fi 

HR-palvelupäällikkö, kumppanuuspalvelut
Mari Takkinen
Puh. 044 4722 682, mari.takkinen@pirha.fi 

HR-palvelupäällikkö, rekrytoinnin ja resurssienhallinnan palvelut
Teija Liimatainen
Puh. 050 388 6020, teija.liimatainen@pirha.fi 

HR-palvelupäällikkö, henkilöstön kehittämisen palvelut
Hanna Koivisto 
Puh. 050 351 4316, hanna.koivisto@pirha.fi 

HR-palvelupäällikkö, strategiset ja yhteiset palvelut
Päivi Salonen
Puh. 050 562 7800, paivi.b.salonen@pirha.fi 

HR-palvelupäällikkö, työyhteisöpalvelut
Taru Kotiniitty
Puh. 050 407 0919, taru.kotiniitty@pirha.fi

Viestintä

Viestintäjohtaja
Elina Kinnunen
Puh. 050 529 2003, elina.kinnunen@pirha.fi

Viestinnän assistentti (mediapalvelu)
Tiia Viitanen
Puh. 044 472 2688, tiia.viitanen@pirha.fi

Viestintäpäällikkö
Anna-Mari Martikainen
Puh. 044 472 8036, anna-mari.martikainen@pirha.fi

Viestintäpäällikkö
Paula Pasanen
Puh. 050 360 5605, paula.pasanen@pirha.fi

Muu valmistelu

Kehittämispäällikkö
Eeva Halme
Puh. 044 422 2246, eeva.halme@pirha.fi

Kehittämispäällikkö, tilat
Mikko Alin
Puh. 044 472 2676, mikko.alin@pirha.fi

Hallintoylilääkäri
Suvi Liimatainen
Puh. 040 058 1871, suvi.liimatainen@pirha.fi