Readspeaker

Hygieniahoitajien yhteystiedot

Hygieniahoitajien yhteystiedot

Hygieniahoitajien yhteystiedot

Hygieniahoitajien yhteystiedot Pirkanmaalla

Päivitetty 27.3.2024

Jos oman alueesi hygieniahoitaja ei vastaa puhelimeen, voit soittaa toisen alueen hygieniahoitajalle.

Vastaava hygieniahoitaja Minna Vuorihuhta minna.vuorihuhta@pirha.fi  p. 69126, 044 4728 042

Tays

Jenni Uusi-Mikkola jenni.uusi-mikkola@pirha.fi p. 044 472 9424

  • Sisätaudit, keuhko-, iho- ja allergiasairaudet

Heli Piirtola heli.piirtola@pirha.fi p. 69678, 050 439 9835

  • Syövänhoito, kirurgia ja vatsasairaudet

Erja Mattila erja.mattila@pirha.fi p. 69025, 044 472 9378, Sijaisena 27.3.24 alkaen Veera Rättäri veera.rattari@pirha.fi 

  • Lapset ja naiset
  • Ravintokeskus

Pirjo Järvinen pirjo.jarvinen@pirha.fi p. 66263, 044 472 9376

  • Aistit, neuroalat, tuki- ja liikuntaelinten sairaudet
  • Tehohoito
  • Obduktio

Rita Niemi rita.niemi@pirha.fi p. 050 344 1705

  • Psykiatria
  • Acuta ja Tays Valkeakosken päivystys
  • Vartijat

Leikkausosastot

Heli Piirtola  heli.piirtola@pirha.fi p. 050 439 9835

  • Tays Keskussairaalan, Hatanpään, Valkeakosken, Coxan ja Sydänsairaalan leikkausosastot

Sydänsairaala ja Coxa

Jaana Sinkkonen jaana.sinkkonen@pirha.fi p. 64809, 044 4729 379

Hatanpään Kampussairaala

Anita Pahkamäki anita.pahkamaki@pirha.fi p. 050 513 8261

Suun terveydenhuolto

Heli Piirtola, heli.piirtola@pirha.fi, p. 050 439 9835

Sairaala- ja laitoshuolto

Jenni Uusi-Mikkola, jenni.uusi-mikkola@pirha.fi , p. 044 4729424

Välinehuolto

Anita Pahkamäki anita.pahkamaki@pirha.fi puh. 050 513 8261

Ensihoito

Milla Nikkilä, milla.nikkila@pirha.fi, p. 050 4100210

Kuvantamiskeskus ja apteekkiliikelaitos

Erja Mattila  p. 69025, 044 472 9378 Sijaisena tällä 27.3.24 alkaen Veera Rättäri veera.rattari@pirha.fi 

Fimlab

Minna Vuorihuhta  minna.vuorihuhta@pirha.fi puh. 69126, 044 4728 042

Eteläisellä lähijohtamisalueella sijaitsevat yksiköt (ei Taysin yksiköt)

Milla Nikkilä, milla.nikkila@pirha.fi, p. 050 410 0210:

  • Lempäälä
  • Vesilahti
  • Kangasala
  • Pälkäne
  • Kuhmoinen
  • Akaa
  • Urjala

Sari Eskelinen, sari.j.eskelinen@pirha.fi, p. 040 335 7220:

  • Valkeakoski

Läntisellä lähijohtamisalueella sijaitsevat yksiköt

Josefiina Rajala, josefiina.rajala@pirha.fi, p. 044 472 8752:

  • Kihniö
  • Parkano
  • Ikaalinen
  • Hämeenkyrö

Maarit Tanhuanpää, maarit.tanhuanpaa@pirha.fi, p. 040 133 4157:

  • Nokia

Marketta Kulonpää, marketta.kulonpaa@pirha.fi, p. 040 824 0874:

  • Sastamala ja Punkalaidun

Riina Rinne, riina.rinne@pirha.fi, p. 050 437 1391:

  • Ylöjärvi

Pohjoisella lähijohtamisalueella sijaitsevat yksiköt (ei Taysin yksiköt)

Josefiina Rajala, josefiina.rajala@pirha.fi, p. 044 472 8752:

  • Pirkkala
  • Orivesi
  • Juupajoki
  • Ruovesi
  • Virrat
  • Mänttä-Vilppula

Tampereella sijaitsevat yksiköt (ei Taysin yksiköt)

Ulla-Maija Höglund, ulla-maija.hoglund@pirha.fi, p. 040 0159 663

Tarja Niemi, tarja.k.niemi@pirha.fi, p. 040 806 3013

Emmi Lilius, emmi.lilius@pirha.fi, p. 040 800 4070

Moniresistenttien mikrobien seuranta ja rekisterin ylläpito

Minna Nieminen minna.nieminen@pirha.fi p. 66752, 044 4729 385 

Leena Mattila leena.mattila@pirha.fi  p. 044 472 9416

Vammaisten vaativien erityispalveluiden Tukikeskus (Pitkäniemi)

Minna Nieminen minna.nieminen@pirha.fi p. 66752, 044 4729 385 

Pirte

Minna Vuorihuhta  minna.vuorihuhta@pirha.fi puh. 044 4728 042